N-STORM szuperrezolúciós mikroszkóp
A Nikon N-STORM szuperrezolúciós mikroszkóp rendszer az új „Stochastic Optical Reconstruction Microscopy” technológiából adódóan a hagyományos mikroszkópos képalkotáshoz képest 10-szer nagyobb felbontású képek készítésére alkalmas.
Additional information
Gyártó | |
---|---|
Felhasználás | Biotechnológia, Gyógyszeripar, Klinikai felhasználás, Mikrobiológia |
Description
A Nikon N-STORM super-resolution mikroszkóp rendszer az új „Stochastic Optical Reconstruction Microscopy” technológiából adódóan a hagyományos mikroszkópos képalkotáshoz képest 10-szer nagyobb felbontású képek készítésére alkalmas.
Az új eljárás alkalmazásával az N-STORM megközelíti az eddig csaknem elképzelhetetlen molekuláris felbontást (20–30 nm oldalirányú és 50–60 nm tengelyirányú).
Az N-STORM szuperrezolúciós rendszer jellemzői
- A hagyományos mikroszkópokhoz képest 10 szeres felbontás
- 3D képalkotás 50 nm tengelyirányú felbontással
- Többszíncsatornás technológia
- Folyamatos aktivációs képalkotás egy festékanyaggal
2014. október 8-án Eric Betzig, William E. Moerner és Stefan W. Hell kutatók a szuperrezolúciós mikroszkópia terén áttörést jelentő eljárások elméleti alapjainak kidolgozásáért, valamint a gyakorlati alkalmazások fejlesztésében végzett munkájukért vehették át a kémiai Nobel-díjat. A két amerikai kutató nevéhez fűződik az úgynevezett „egymolekula-mikroszkópia” metódus, amely az egyes egyedi molekulák fluoreszcens tulajdonságának megváltoztatásán alapul. Ez a módszer tette lehetővé a nanométeres tartomány elérését a mikroszkópos képfelbontásban.
Magyarországon jelenleg a Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézetben kialakított Nikon Kiválósági Központban (Nikon Center of Excellence) működik az egyetlen olyan N-Storm szuperrezolúciós rendszer, mely szintén az ebből az eljárásból továbbfejlesztett módszernek köszönhetően képes az egymolekulás detektálásra a 10 – 20 nanométeres tartományban.